Rady a tipy na úspornou jízdu

1. Jezděte plynule – Při agresivním stylu řízení můžete spotřebovat až o třetinu více paliva než při bezpečné jízdě. Vyvarujte se příliš prudké akceleraci nebo brzdění. Zároveň se snažte řídit co nejplynuleji.

2. Používejte vyšší rychlostní stupně – Čím vyšší rychlostní stupeň máte zařazený, tím nižší jsou otáčky vašeho motoru, což přináší nižší spotřebu paliva. Proto zařaďte vyšší rychlostní stupeň, jakmile je to možné, a nenamáhejte motor ve vysokých otáčkách.

3. Na palivu záleží – Každé palivo je jiné. Spotřebu svých automobilů můžete snížit kombinací dobrých jízdních návyků a správného paliva. Spolu s radami Shell FuelSave vám paliva Shell FuelSave Natural 95 a Shell FuelSave Diesel  se složením pro úsporu paliva pomohou snížit spotřebu a náklady na pohonné hmoty, čímž získáte maximum z každé natankované kapky paliva.

4. Udržujte správný tlak v pneumatikách – Správně nahuštěné pneumatiky jsou bezpečnější a déle vydrží. Pneumatika podhuštěná o pouhých 69 milibarů zvyšuje spotřebu paliva. Podhuštěná nebo naopak přehuštěná pneumatika je rovněž náchylnější k defektům.

5. Udržujte svůj motor v perfektním stavu – Dobře vyladěný motor může snížit spotřebu paliva, proto pravidelně vyměňujte olej a dodržujte doporučení výrobce vašeho vozidla o servisních prohlídkách.

6. Nevozte přebytečná kila – Možná budete překvapeni, ale každý kilogram hraje roli a ovlivňuje vaši spotřebu paliva. Proto v zavazadlovém prostoru a na zadních sedadlech nevozte nepotřebné věci, které jen zvyšují celkovou hmotnost vašeho vozidla.

7. Zavírejte okna – Vítr, který fouká otevřeným oknem, vás zpomaluje. Pokud se to snažíte kompenzovat silnějším sešlápnutím plynového pedálu, vede to samozřejmě k vyšší spotřebě paliva.

8. Sundejte střešní nosič – Pokud nepotřebujete střešní nosič, sundejte jej. Ovlivňuje výrazně aerodynamiku vašeho vozu a zvyšuje čelní odpor, čímž roste spotřeba paliva.

9. Používejte správný olej – Vždy používejte motorový olej s doporučenou specifikací.  Špičkové plně syntetické motorové oleje, např. Shell Helix Ultra, motor čistí, chrání a zajišťují jeho maximální výkon.

10. Používejte tempomat – Používání tempomatu na hlavních silnicích pomáhá udržovat konstantní rychlost a snižovat tak spotřebu paliva.

11. Omezte volnoběh – Na volnoběh nikam nedojedete, ale přesto spalujete palivo. Pokud stojíte v dopravní zácpě nebo na někoho čekáte, vypněte motor, dokud jej nebudete potřebovat. V tomto případě platí pravidlo, že byste měli vypnout motor vždy, když zastavíte na dobu delší než 10 sekund.

12. Důkladně plánujte své cesty – Nejsnadněji ušetříte palivo, když snížíte čas strávený v automobilu. Pospojujte proto všechny své krátké cesty a pojížďky do jediné cesty.

13. Vyvarujte se vysokých otáček – Při rozjezdu nebo během akcelerace řaďte ve správný okamžik. Nikdy nevyhánějte otáčkoměr do červeného pole.

14. Nejezděte rychle – Čím rychleji jedete, tím větší odpor vzduchu musíte překonávat a tím více paliva spotřebujete. Už rychlost přesahující stanovený limit o pouhých 12 km/h může mít značný vliv na spotřebu paliva. Proto se nikam zbytečně nežeňte.

15. Udržujte odstup – Udržujte rozumný odstup od vozidla před vámi, abyste měli dostatek času na případné rovnoměrné brzdění.

16. Omezte používání klimatizace – Klimatizace je další zátěží pro motor a na svůj provoz spotřebovává palivo. Omezte proto její používání pouze na obzvlášť horké nebo chladné dny. Během teplých dní se snažte raději používat ventilaci.

17. Kontrolujte vzduchové filtry – Vzduchové filtry zabraňují tomu, aby nečistoty poškodily váš motor. Výměna zaneseného vzduchového filtru může snížit spotřebu paliva a zároveň pomáhá chránit váš motor.

18. Netankujte po malých množstvích – Palivo se vypařuje při každém otevření uzávěru palivové nádrže. Abyste zabránili nadbytečnému úniku, nedoplňujte nádrž příliš často po malých dávkách. Zároveň nezapomeňte zkontrolovat těsnění na uzávěru palivové nádrže.

19. Vyhněte se dopravní špičce – Pokud můžete cestovat mimo dopravní špičku, strávíte méně času v zácpách a díky tomu spotřebujete méně paliva.

20. Udržujte stálou rychlost – Myslete během jízdy dopředu. Například před semaforem zpomalujte dříve tak, aby se případně stihla změnit červená barva na zelenou a vy nemuseli úplně zastavovat. Před začátkem stoupání naopak trochu zrychlete.

Více informací o prvních palivech s úsporným složením Shell FuelSave Natural 95 a Shell FuelSave Diesel naleznete na: www.shell.cz/fuelsave.